Homlokzat Kialakítások

ShellBau - Megfelelő homlokzati kialakítás

Homlokzat

A homlokzat az épület arca, megjelenésének egyik meghatározó kulcseleme.Az épület elsődleges védőrétege, amelyet úgy
terveztek, hogy ellenálljon a légköri viszonyoknak. Ezért elengedhetetlen a minőségi anyagok és szakképzett
mesteremberek kiválasztása. Mindent alaposan át kell gondolni, mert a homlokzat adja az első benyomást és
egyedi karaktert kölcsönöz. A jó házhomlokzat legyen időjárásálló, robusztus, esztétikus, megfelelő hő- és
hangszigetelést biztosítson.

A homlokzat készítésnek két módja van:

átszellőztetett és a vakolt.

Az átszellőztetett homlokzaton vannak függőleges légrések a szigetelőanyag és a burkolat között, ami segít a
nedvesség eltávolításában. A szellőztetett homlokzatok ugyan drágábbak, de hosszú távon megtérülnek, hiszen hosszabb
az élettartamuk. A másik lehetőség a vakolt homlokzat. Az ilyen típusú homlokzaton nincs szellőzőrés. A ház falára
szigetelőanyagot rögzítenek, a felületet glettelik, majd a következő szakaszban vakolják,színezik, vagy klinker,
kerámia lappal burkolják.

                                          

Átszellőztetett Homlokzat

1 ábra. Időjárásvédelem
2. ábra. Hővédelem
3. ábra. Hangszigetelés
4. ábra. Hőhíd szegetelés
5. ábra. Kondenzáció elleni védelem
6. ábra. Hőmérséklet-különbségek kompenzálása

1. 1 Szellőztetett homlokzat nem töltheti be az épület teherhordó funkcióját.

1. 2 A szellőztetett homlokzatok kialakításának célja nem a síkbeli eltérések korrigálása, azaz nem olyan építési hibák kijavítása, ahol a függőleges és vízszintes vonalaktól való eltérés 100 mm-nél nagyobb.

1. 3 A szellőző homlokzat szerkezete a homlokzat különálló és önálló részeként van rögzítve; ehhez a tervezőnek szerkezeti számításokat kell végeznie. A szellőző homlokzat szerkezete készülhet fából, horganyzott fémből, illetve alumínium profilokból.

1. 4 A szigetelt szerkezeti burkolatok kialakítása során meg kell akadályozni a nedvesség felhalmozódását:

1. 4. 1 A pára lecsapódásának megakadályozása érdekében a belső burkolat és a szigetelőanyag közötti szellőző légrésnek ≥30 mm-nek, de legfeljebb 100 mm-nek kell lennie.

1. 4. 2 A homlokzat felső és alsó részén, valamint az ablakok és ajtók sarkaiban szellőző nyílásokat kell beépíteni a kinti levegő bejutásához.

1. 4. 3 A szellőző nyílások mérete a tervdokumentációban van megadva, de nem lehet kisebb 50 cm2-nél a függőleges légrés lineáris (vízszintes) méterenként.

1. 5 A kétszines (a) és egyszintes (b) szerkezet közötti szellőző légrés alapvázlata a 7. ábrán látható.

  1. Teherhordó szerkezet, Shellbau panel;
  2. Vízszintes profil, a szerkezet vízszintes részéhez rögzítve (I-gerendák);
  3. Hőszigetelő anyag, a profil közé rögzítve;
  4. Függőleges szerkezet – Ω (omega); 
  5. Szellőztetett szabad tér.
  6. Homlokzati dekoráció.
  1. Teherhordó szerkezet, Shellbau panel;
  2. Távtartó konzolok;
  3. Hőszigetelő anyag, a profil közé rögzítve;
  4. Függőleges profil – I-gerendák és L-gerendák a panelek vízszintes része (2T gerenda).
  5. Szellőztetett szabad tér.
  6. Homlokzati dekoráció.

7. ábra. Szellőztetett légrés kétszintű (a)  és egyszintű (b) szerkezetnél.

8. ábra. Speciális szellőzőprofil *

1 – Szellőző profil rágcsálók ellen

1. 6 A szellőzőnyílások átmérője nem haladhatja meg a 10 mm-t, vagy speciális kialakítású szellőző nyílásokkal elemeket kell használni (7. ábra).

1. 7  A szellőzőcsatornák és nyílások konkrét méreteit a tervező határozza meg, figyelembe véve az épület rendeltetését és magasságát.

1. 8 A panelek/deszkák szerkezethez történő rögzítésekor elengedhetetlen a homlokzati szerkezet általános szilárdságának és stabilitásának biztosítása, hogy ellenálljon a szélnek, a saját súlyának, a dinamikus terheléseknek, a hajlítási és vágási terhelésnek, valamint a hőmérséklet-ingadozásoknak.

1. 9 Szellőztetett homlokzat beépítésénél különös figyelmet kell fordítani a felhasznált anyagok kompatibilitására (pl. az alumínium elemek nem érintkezhetnek horganyzott elemekkel az elektrokémiai korróziós zónák elkerülése érdekében).

2. A szellőző homlokzati rendszert a tervezési követelményeknek megfelelően kell beépíteni, és meg kell felelnie az építési előírásoknak

A szellőztetett homlokzatok felületeinek elsődleges típusai a következők lehetnek:

  1. „Shellbau“ Panel
  2. Vízszigetelés
  3. Légrés 45mm 
  4. Homlokzati burkolati panelek

1. 1  Szálcement panelek. A szálcement termékek portland cement, szilícium-dioxid, víz és kötőanyagok felhasználásával készülnek. Ezek a panelek teljes felületükben színezhetőek (homogén) vagy festett felületűek.

1. 2 Alumínium kompozit panel. Az alumínium kompozit panelek nem tartalmaznak mérgező anyagokat és nem éghető (homlokzatoknál legalább B s1 d0 tűzállóságú) belső polietilén rétegből állnak, és mindkét oldalon rendkívül tartós alumíniumötvözet lemezekkel vannak bevonva (mindkét oldalon 0,5 mm). . Ezután a felületet folyamatos kompozit technológiával előállított PVDF bevonattal vonják be.

1. 3 Magas nyomású laminátum (HPL). A HPL panelek magrétege papír (cellulóz), amelyet gyantával impregnálnak és magas hőmérsékleten össze préselnek. A külső réteg különböző mintázatú és színű, akrilgyantával bevont papírból készül. A HPL panelek felületkezelésének módszere alapvető fontosságú, függetlenül attól, hogy az akril külön réteg, vagy préselt. Ez befolyásolja a panelek szilárdságát, ütésekkel, karcolásokkal, vízzel és UV-sugárzással szembeni ellenálló képességét.

2. 1 Szálcement burkolólapok. A szálcement termékek portland cement, szilícium-dioxid, víz és kötőanyagok felhasználásával készülnek. Ezek az elérhető legtartósabb burkolólapok.

2. 2 Fa burkolólap. A homlokzati fa burkolólapok a következő kategóriákba sorolhatók:

2. 2. 1 Festett fa burkolólapok. A legköltséghatékonyabb választás, de rendszeres karbantartást igényel.

2. 2. 2  Hőkezelt fa. A hőkezelt burkolólapok nem vetemednek, nem repednek, és nincsenek csomók, ellentétben a fenyővel vagy a lucfenyővel. Kevesebb karbantartást igényelnek a természetes fa burkolatokhoz képest. A fa hőkezelése során a faanyagot +185 és +215°C közötti hőmérsékletre hevítik, ami megváltoztatja a fa tulajdonságait. A kezelés abból áll, hogy a fát olyan hőmérsékletre melegítik fel, ahol a víz elpárolog a fából, ezzel egyfajta védő funkciót hozva létre a fa számára.

2. 2. 3 Égetett fa burkolat. A fát magas hőmérsékleten megégetik automata gépekkel.

  • Később a fát lehűtik, speciális kefével átdörzsölik, így rusztikus megjelenést kölcsönöznek neki. A fát ezután leöblítjük és eltávolítjuk a keletkezett port. Az utolsó lépés az olajozás. Ez a lépés kulcsfontosságú, mivel az olaj hosszú időre biztosítja a fa védelmét és színét. Az égetett fa minimális karbantartást igényel.

3.1 Pala tetőcserepek. A pala olyan természetes kőzet, amely alacsony vízfelvételéről és a káros légköri viszonyokkal szembeni ellenállásáról ismert. A pala ezen természetes tulajdonságai biztosítják a hosszú élettartamot akár homlokzati burkolatként vagy tetőburkolatként használjuk.

3.2 Beton tetőcserepek. A beton, amely cement és homok keveréke a legfőbb anyag, amelyet e burkolólapok gyártásához használnak. A kerámiával ellentétben azonban ez a tetőfedés nem égetik ki magas hőmérsékleten, hanem préselik.

A szellőző homlokzatburkolat típusának kiválasztása esztétikai és funkcionális jellemzők alapján történik. A fő panel- és burkolattípusok között nincsenek jelentős funkcionális különbségek, de a tűzállóság és a hosszú élettartam tekintetében vannak eltérések. Fontos, hogy megbízható gyártót válasszunk, mert az azonos típusú termékek a gyártás technológiától, a felhasznált anyagoktól és a gyártási folyamatok betartásától függően jelentős minőségbeli eltéréseket mutathatnak. A gyártónak vagy termék értékesítőjének tanúsítványokat és vizsgálati adatokat kell szolgáltatnia a burkolatokról, amelyek lehetővé teszik a termékek minőségbeli eltéréseinek azonosítását. Vegye figyelembe az időjárási viszonyokkal szembeni ellenállást, mivel ez befolyásolja a panelek fakulásának sebességét vagy a burkolat színét. Vegye figyelembe az UV-állóságot, a fagyás-olvadási ciklusok számát, amelynek a panel vagy a burkolat még képes ellenállni, a vízfelvételt, a szennyező anyagokkal, sókkal szembeni ellenállást, a tágulási együtthatót, az ütésállóságot, a karcállóságot és a tűzállóságot. Nagyon fontos, hogy a panel vagy a burkolat megfeleljen a helyi éghajlati viszonyoknak, és figyelembe kell venni az egyszerű karbantartást is. A panelek vagy burkolatok méretei nagyon eltérőek lehetnek.

VAKOLT HOMLOKZAT

5. ábra Vakolt homlokzat.

  1. SHELLBAU panel
  2. Erősítő háló
  3. Alap vakolat
  4. Nemesvakolat

A dekorvakolat védi a külső falakat az időjárás viszontagságaitól és javítja a homlokzat megjelenését. A dekorvakolat tulajdonságait a gyártás során felhasznált kötőanyag határozza meg. A vakolattal végzett burkolat az egyik legköltséghatékonyabb megoldás.

A szerkezeti vakolat és panelek beépítése magában foglalja a SHELLBAU panelek lealapozását.

A burkolás előtt szükséges a felület alapozása. Az alapozás megköti a port és javítja a habarcs tapadását a felülethez.

A repedések elkerülése érdekében először a homlokzat mind a négy sarkára átlósan 30×20 cm-es merevítő hálót kell felhordani. A folyamat a következő: vigye fel a vakolatot  teljes szélességben az alapozott szigetelő panelekre, és ágyazza be az erősítőhálót úgy, hogy az egyik hálócsíkot átfedje a másikkal körülbelül 10 cm-rel. Ezután, amíg a réteg még nedves, vakoljuk be gittel, hogy az erősítőháló teljesen be legyen fedve. Az erősítőréteg többszöri vakolása nem javasolt. Ha a szövethálót le kell vágni, például az állványok horgonyai körül, ezt a területet később foltozni kell egy darab szövethálóval, hogy biztosítsa a teljes megerősítést.

A befejező vakolat jó tapadása érdekében a megszáradt erősítőréteg alapozása javasolt. Ha a nemesvakolatot festeni kell, használjon alapozót! A színezéshez használhat homlokzatfestéket vagy nemesvakolatot. Nemesvakolat használatakor rozsdamentes simítóval folyamatosan hordja fel (felülről lefelé, az új felhordást az előzőleg felvitt nedves felületbe nyomva), majd hozza szintbe a régi és az új réteget és alakítsa ki a vakolat felületét,mintáját műanyag vagy más alkalmas simítóval. A vakolat felhordásakor kerülje a nagy rétegvastagság különbségeket annak érdekében, hogy elkerülje a vakolat száradása és zsugorodása során keletkező repedéseket. A látható vastagság/mintázat eltérés elkerülése érdekében az állvány minden részén elegendő számú dolgozónak kell lennie. A réteget egyenletesen kell felhordani, amíg a felület még nedves. Kerülje a közvetlen napfényben, erős szélben vagy esőben való munkát. Díszítéshez speciális homlokzati burkolatokat is használhatunk, megfelelő ragasztóval felhordva az alap vakolatra. A dekorvakolat mechanikusan is felhordható. Ez vakolatszóró gép használatát jelenti, amely nagyban megkönnyíti és felgyorsítja a munkát. A vakolat gépi felhordása texturált vakolat felületet eredményez, nagy homlokzati felületet fed le, nem hagy hézagokat, és egységes mintát biztosít.

Burkolás

  1. SHELLBAU panel
  2. Erősítő vegyület
  3. Erősítő háló

4. Alapozó
5. Csempegarasztó
6. Csempe

Első lépésben fogazott simítóval ragasztót kell felvinni a falfelületre (hasonlóan a hagyományos kerámia burkolólapok szerelési folyamatához). A falra történő ragasztó felhordásakor nem ajánlott egyszerre 1 m²-nél nagyobb területet lefedni, mivel a felvitt ragasztó 10-30 percen belül száradni kezd. Néha ajánlatos a csempéket vízzel megnedvesíteni a ragasztó felhordása előtt (a gyártó ajánlásaitól függően).

A simítón lévő bevágások mérete a csempék méretétől és szélességétől függ. A nagyobb csempékhez nagyobb bevágások szükségesek a simítón. Kisebb burkolólapokhoz 6-8 mm magas, nagyobbhoz 10-12 mm-es bevágások is elegendőek. A csempék standard méretei jellemzően 24-25 cm hosszúak és 5-7 cm szélesek, vastagsága pedig körülbelül 10 mm. Léteznek speciális „hosszított” klinkerlapok is, amelyek hossza 29-36 cm-ig terjed. A csempék burkolása a második sorral alulról kezdődik. Az első sor vagy a padlóhoz legközelebb eső szegélyléc kezdetben üresen marad. A munka végén csempével borítják, hogy elrejtse a padló egyenetlenségeit, a klinkercsempék pedig méretre vághatók, hogy elrejtsék az esetleges hibákat. A csempék alatti ragasztó rétegben nem maradhat légbuborék.

Ellenőrizze a falfelületre felvitt ragasztómassza egyenletességét. A burkolólapok közötti (fuga)hézagok szükségesek, és általában 4 mm és 10 mm közötti szélességűek. A fuga szélessége a környezeti feltételektől és a habarcs keménységétől függ. A klinkerlapok közötti egyenletes hézagok megőrzése érdekében helyezzen be távtartókat közéjük. Ha a csempét nem megfelelően szerelték fel, a beszerelés után 10-15 percen belül még meg lehet igazítani. A csempék minden sorát egy szinttel vagy egy szoros zsinór vezetésével ellenőrizzük.